Diamant, mýty a fakta.


Diamant patří k nejtvrdším známým materiálům. Je císařem mezi kameny. Asi neexistuje dospělá bytost, která by o něm alespoň něco nevěděla. Všichni víme, že je drahý, velice tvrdý, lidé jsou kvůli němu schopni zabíjet a drancovat, využívá se pro umělecké i vědecké účely. Přesto o něm koluje řada mýtů a omylů, nejčastěji vznikající z chybné interpretace jiné jeho přednosti.

Mýty

Například nedávno jsem v seriálu Mentalista viděla jeho hlavního hrdinu praštit do diamantu hasícím přístrojem, aby tak dokázal jeho nepravost. Podle scénáře se ovšem kámen nerozbil, ale odmrštil se a zatoulal se někde na policejní stanici. Což byl samozřejmě průšvih, protože to přece znamenalo, že ten diamant byl pravý a najednou nebyl k nalezení. Je to typický diamantový omyl, který vychází z domněnky že je-li nejtvrdším kamenem, tak se nemůže rozbít. Když opominu fakt že jsou i tvrdší materiály než diamant a budu brát v potaz pouze hasící přístroj, kterým dostal diamant na buben, jehož tvrdost je určitě nižší než tvrdost diamantu, byla to i tak pěkná blbost. Člověk by řekl, že si scénaristi alespoň svou domněnku o nezničitelném kameni ověří. Kde je tedy chyba? Že nepočítali se štěpností(ta je u diamantu dokonalá, lze jej tedy štípat, nebo dokonce řezat pilou). Diamant je sice velice, velice tvrdý kámen, ale také křehký. Ve skutečnosti by se scénář odehrál takto: Hlavní hrdina, mentalista Patrick by uhodil hasícím strojem do diamantu, ten by se pravděpodobně minimálně rozpůlil, nebo přímo rozpadl na mnoho malých kousíčků. Jeho policejní kolegové by museli hodně papírovat, vysvětlit majiteli diamantu, že jejich externí poradce zničil diamant za několik stovek tisíc (nejspíš za mnohem více), protože si myslel, že diamant je nezničitelný, o případ by přišli, stali se terčem posměchu celé veřejnosti a Patrick by se musel plácnout přes kapsu a nadále by byl nazýván novou přezdívkou „Mentál“ a skončil tam, kde měl, u psaní románů.

Další blbost, co jsem slyšela o diamantu, byla od učitelky přírodovědy mého sourozence na základce. Varovala své žáky, že dají-li diamant nad plamen sporáku, že se promění v obyčejné uhlí. Že mají-li doma třeba prsten s diamantem, tak ať se mají na pozoru, nebo že jim třeba nechtěně shoří. Je to asi to nejvtipnější, co jsem o diamantu slyšela. Představa toho, že se dítě dostane k diamantu a jentak ho napadne ho dát nad plamen sporáku, je spíš směšná, než pravděpodobná. Zde spíš hrozí faktor přimrznutého jazyka z Obecné školy, tedy spíš popálení prstu a zoxydování rodinného šperku, vyvolávající reakci v podobě velké facky a zákazu playstationu.

Chápu snahu zaujmout své žáky, ale za cenu plácnutí čehokoli, to nestojí, tyhle nesmysly se obvykle zaryjí do paměti nejhlouběji, při tom je mnoho zajímavých a pravdivých faktů dostatek.

Diamant vznikal za vysokého tlaku a teploty a je pravda, že příliš dobře nesnáší prudké změny teplot, když je zlatník opatrný, může diamant nechat ve šperku, který hodlá letovat. A neshoří, nepromění se v grafit-maximálně popraská . Diamant to dost pravděpodobně přežije, pokud ho zlatník zahřeje postupně a pak ho rychle nezchladí třeba ve vodě, ale to by musel být hodně tupý zlatník… spíš by to nemohl být zlatník.

chemicky: C (diamant nebo grafit to je v podstatě jedno, liší se pouze krystalovou soustavou, diamant je kubický NAOPAK grafit je hexagonální) + O2 (obyčejný kyslík ze vzduchu, hoření je v podstatě proces oxidace) -»CO2 (což je neviditelný, bezbarvý plyn. Tudíž, pokud by se někomu podařilo zapálit diamant, tak by shořel na neviditelný plyn zcela bez popela. Tímto způsobem se ještě před 100 lety diamnty také testovaly. Uštípnul se z nich neparný kousek a ten se zapálil. Zapálit diamant je, ale obyčejnými prostředky téměř nemožné, protože teplota zahoření je velmi vysoká)

Další omyl je, že diamanty jsou věčné. Jako bráno v absolutním smyslu, tak všechno, dá se říci, je věčné, zákon o zachován energie i hmoty, která se nevytváří, ani nemizí, jen se jedna přeměňuje v druhou, podporuje verzi, že diamant zůstane na věky, jen vám nikdo nezaručí, v jakém stavu, což je pro hodnotu diamantu samozřejmě rozhodující. Diamant se jednoho dne opravdu přemění v obyčejný grafit, měkký uhlík. Ale tato přeměna trvá tak dlouho, že je v lidském měřítku nepozorovatelná a to ne z hlediska jednoho lidského života, ale spíš z hlediska lidstva samotného, takže žádný strach, váš diamant se přes noc nezmění.

Další omyl je domnění, že briliant, rovná se diamant.

Udělejme si v tom trochu pořádek. Briliant je název typu brusu diamantu. Je to prostě tvar, do kterého se diamanty brousí. Obvykle(!).

Diamantový brus má svá jasná specifika.

Vyvíjel se po mnoho generací, přes Mazarinův brus, přes Perruziho až po dnešní briliantový brus, kdy v roce 1919 Marcel Tolkowski vypočetl ideální brus pro nejfektivnější odraz světla v diamantu a jeho rozložení barev.

diamant

Správný briliantový brus má 57 plošek, plus jednu plošku, kterou je výše ukázaná kaleta, která by správně měla být pouze u diamantů.

Samozřejmě kromě správného počtu plošek je důležitý i přesný úhel, správné poměry všech proporcí. To vše se odráží na konečné ceně diamantu.

Existují i různé metody dělení diamantů. Například v Česku se diamanty řezaly pomocí měděného kolečka, potřeným diamantovým práškem a olivovým olejem, zatímco v Izraeli se diamanty štípaly. Zajímavostí je, že v Indii brousily diamanty děti (do průměru 3 mm), v New Yorku brousili diamanty židovské cechy (špičková kvalita), v Rusku měli střední kvalitu broušení. Diamanty se brousily i v Německu,  také v Thajsku.

Dnes se brousí pomocí různých moderních technologií, pomocí kvadrantu se diamanty brousí pod přesným úhlem, kámen se v počítačích virtuálně prozkoumává, aby byl kámen co nejlépe využit a ztráty byly co nejmenší.

A jaký je tedy omyl ohledně briliantového brusu? Lidé si totiž pod slovem briliant představí diamant. Není to úplně špatně, ovšem takto lze naletět podvodníkům. Jelikož i sklo vybroušené briliantovým brusem se může nazývat briliantem. Všeobecně, bavíte-li se o briliantech, předpokládá se, že mluvíte zároveň o diamantu, ale vy buďte opatrní a první se ujistěte, že jde opravdu o diamant.

Cullinan, největší diamant.

Fakta


Mimo briliantový výbrus lze na diamanty použít i jakýkoli jiný typ brusu. Oválný, hranatý, nebo i fantasijní, ve tvaru hvězdic, listů, květin, cokoli, co vás napadne. Pokud se takový brus podaří, má vysokou cenu, ovšem na toto je potřeba opravdového profesionála.

Diamant pochází z vulkanických hornin, tudíž vzniká vulkanickou činností v horním zemském plášti (stejně tak pyrop (čili český granát), nebo olivín).

Diamant má chemickou značku C, tedy uhlík, na stupnici tvrdosti je na 10, hustota se pohybuje okolo 3,52+/- 0.001g/cm krychlový. Index lomu, RI má 2,417.

Tepelně je dobře vodivý. Může se vyskytovat v jakékoli barvě, nejčastěji v čiré,  ostatní barvy jsou způsobeny různými příměsemi (hlavně N, B). Za zelenou barvou stojí radiace. Nejcennější jsou růžové, mohou být i mléčně bíle, za které mohou mikroskopické puklinky.

Slovo diamant vzniklo z řeckého slova „Adamas“, tedy nezničitelný, což jak už víte, není úplně přesný popis. Je vysoce křehký, extrémně štěpný.

V roce 1955 se začaly vyrábět i syntetické diamanty, dnes lze vyrobit vysoce kvalitní diamanty, nicméně na trhu nejsou zatím příliš vidět.

Cenu diamantů snižují inkluze, což jsou vlastně jiné kameny(grafit, olivín, pyrop, nebo trhliny uvnitř diamantu. Samozřejmě, pokud je inkluze „slušivá“, cenu může naopak zvýšit.

Váha diamantů se udává v ct, tedy v karátech. 1 ct = 0,2 g, 5ct = 1,0 g.

Diamanty je možné různě upravovat. Lze změnit barvu na výrazně modrou, nebo zelenou za pomoci vysokého tlaku a teploty, tato úprava je ovšem rozpoznatelná mikroskopem.

Lze upravit i čistotu diamantu, například pomocí Laseru, nebo zaplnění sklem (Izrael, New York), což snižuje cenu cca o 5-50%, úprava laserem se označuje písmenem L (např. je možné vidět označení diamantu-VVS/G L-zbytek značky vysvětlím hned).

Diamanty se rozdělují podle kvality a ta se posuzuje tzv metodou 4C.

1C-Cut, česky brus

2C-Color, česky barva

3C-Carat, česky hmotnost

4C-Clarity, česky čistota

Pokud je diamant vybroušen briliantovým brusem, podle jeho průměru můžete vypočítat i jeho váhu, což se obzvláště hodí při určování ceny šperku, kdy je kámen do klenotu již zasazen.

Rovnice je jednoduchá:

Lze vypočítat i oválný kámen, pokud je poměr jeho stran 3:2 .

Barvy Diamantu se rozlišují písmeny. Platí to samozřejmě jen u čirých diamantů, které mají největší sklon zabarvovat se do žluta, takže rovnice je sestavena abecedně, kdy čím dál jsme od začátku abecedy, tím je kámen žlutější, či šedší:

D,E,F,G,H-až sem není žlutá vůbec poznat,I,J,K,L,M začínají pomalinku nabírat nažloutlý tón…N až Z už jsou odstíny žluté.

Začíná se písmenem D proto, že kdyby se jednou objevil ještě barevně čistější diamant, aby mohl dostat své příslušné označení.

Čistota diamantu se kontroluje speciální lupou, která zvětšuje 10x

I čistota diamantů má svou stupnici. Jsou to zkratky slov.

IF – žádné defekty, ani inkluze, je dokonale čistý (flawless)

VVS – very very small – „velmi velmi malé“ minimální inkluze

VVS1 – „velmi malé chyby“

VVS2 – „o něco větší ale stále malé chyby“

VS1 – very small „malé chyby“

VS2 – „o něco větší malé chyby“

SI1 – small inclusion chyby

SI2 – větší chyby

I1- Inclusion, Inkluze, chyby ; (P1) – (PIQUE-francouzsky tečka) – nepřehlédnutelná chyba

I2 (P2) – nepřehlédnutelné chyby

I3 (P3) – Velké nepřehlédnutelné chyby

Takže když budete kupovat diamant, měli byste tyto 4C znát a vědět, co jejich značky znamenají, aby vás nějaký filuta nepřesvědčil, že diamant značky P2/Y je čistě bílý téměř bezchybný diamant. Ve skutečnosti je výrazně žlutý a s nepřehlednutelnými vadami.

Naopak takový IF/F je diamant nejvyšší kvality.

VS1/K je diamant, který je stále ve velmi dobré kondici a přijatelné barvě.

Snad vám tento článek pomůže se trochu víc vyznat ve světě diamantů, časem možná přidám nějaké vedlejší informace.

Celý článek vznikl díky skvělé výuce gemologa  Radka Hanuse.

(zde jsem našla článek, ve kterém Radek Hanus mluví o diamantu Beau Sancy)

Reklamy
Předchozí příspěvek
Napsat komentář

1 komentář

  1. BS

     /  Červen 2, 2012

    Stručné, jasné, výstižné, super

    Odpovědět

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: